Preloader Close
  • Podrobnosti o službe

    [450kb]
  • Modely produktov

    [860kb]

Tesárske práce


Tesár je pozícia v moderných stavebných prácach, ktoré zahŕňajú tvarovanie, rezanie a montáž dreva na budovy alebo menšie konštrukcie. Zvládajú prácu v interiéri aj exteriéri s použitím sortimentu nástrojov, vďaka čomu je táto práca všestranná a zároveň fyzicky aktívna.

K tomuto povolaniu patrí veľký podiel ťažkej ručnej práce a tesár najčastejšie pracuje pod holým nebom. Väčšinu tesárskych zručností, ako je tomu aj pri iných remeslách, je potrebné získať skúsenosťami.

Awesome Image
Konštrukcia každej strechy začína prácou tesárov. Kvalitným prevedením tesárskych prác podľa aktuálnych predpisov sa zaistí dlhodobá stabilita bezpečnej konštrukcie a tým aj celej strechy.

Všetky práce prevedú vyškolený pracovníci firmy Tesar-Dach, ktorí majú niekoľkoročné skúsenosti. Konštrukcia strechy musí byť stabilná a dostatočne únosná.
Awesome Image

01. Krov

Krov je nosná konštrukcia strechy. Účelom krovu je prenášanie zaťaženia od vlastnej tiaže, skladby strešného plášťa (záklop, latovanie, izolačné vrstvy, strešná krytina), snehu, vetra a prípadných ďalších úžitkových zaťažení, do zvislých nosných konštrukcií stavby..

Awesome Image

02. Amber

Indignation dislikes beguiled demoralized by that charms of pleasure blinded.

Konštrukčné sústavy krovov

Vybrané krovové konštrukcie, s ktorými sa dnes môžeme najčastejšie stretnúť v chatách starších rodinných domoch, resp. v novostavbách:

  • Jednoduchá Krokvová sústava

    Je to najjednoduchší typ konštrukcie, ktorý tvorí sedlovú strechu. Tvoria ju dve krokvy.

  • Hambálková sústava

    Hambálková sústava vznikne vložením hambálku (spojky) medzi dve krokvy v hornej tretine dĺžky krokvy.

  • Väznicová sústava

    Väznicové sústavy sa používajú pri preklenutí väčších rozponov, kde by mali krokvy bez podopretia značný priehyb.

6 dôvodov prečo si vybrať väzníkovú strechu

Kvalitná strecha z drevených priehradových väzníkov je dnes čoraz populárnejšia. Dôvody ktoré rozhodli o tom, že to klasický krov je iba alternatívou ku väzníkom sú veľmi presvedčivé a hlavne overené v praxi.

  • 1. Dôvod prečo si vybrať krov zhotovený z väzníkov.

    Veľký úložný priestor, alebo obytné podkrovie.

    Zopár ľudí má ukotvený mýtus o tom, že väzníky nemôžu mať úložný priestor. Avšak pravda je taká, že takmer do každej konštrukcie vždy zakomponujeme úložný priestor. Tradičný krov má väčšinou podperu aj v strede pod hrebeňom strechy čo značne sťažuje využitie úložného priestoru.

  • 2. Dôvod prečo si vybrať krov zhotovený z väzníkov.

    Strecha z väzníkov a strop v jednom.

    Áno je to tak. Osadením väzníkovej strechy máme zároveň namontovanú aj nosnú konštrukciu pre strop v celom dome. Použitím väzníkov vznikne teda úspora peňazí a samozrejme aj času pri výstavbe domu.

    Priehradový drevený väzník má hornú a dolnú pásnicu, ktoré sú pevne spojené výplňovou konštrukciou väzníka. Horná pásnica je v sklone strechy a spodná je vodorovná. Na ňu sa potom upevní strop. Tradičný krov nemá v sebe konštrukciu stropu. Tá sa dorába aj platí osobitne. Je to zdĺhavejšie aj drahšie.

  • 3. Dôvod prečo si vybrať krov zhotovený z väzníkov.

    Zníženie nákladov na základy a nosné konštrukcie krovu.

    Už sme si vysvetlili, že strecha z väzníkov nepotrebuje podperu pomocou nosného muriva alebo stĺpu vo vnútri stavby. Máme teda v dome iba nenosné priečky pod ktoré nemusíme robiť základové pásy z betónu. No a menej základových pásov znamená, že menej zaplatíme za výkopové práce aj za betón.

    Keďže nepotrebujeme nosné priečky vo vnútri domu, použijeme na oddelenie jednotlivých izieb oveľa tenšie priečkové murivo. Ak obvodové murivo má hrúbku 350 mm a priečka iba 150 mm tak na každom dĺžkovom metri nosnej priečky v dome získame až 0,2 m2. Pri dĺžke nosných priečok 20 m to budú 4 m2. To je priestor s rozmermi 2 x 2metre.

    Ak si zvilíme tradičný krov, bude základová doska aj nosné murivo stáť viac peňazí. Vnútorný priestor a izby budeme musieť prispôsobiť k nosným konštrukciám, ktoré sa presúvať nedajú.

  • 4. Dôvod prečo si vybrať krov zhotovený z väzníkov.

    Výhodný vzhľad a tvar okapu strechy. (štablon)

    Tradičný krov má okap široký približne 50 -60 cm. Z dôvodu častého použitia strmého sklonu by širší okap mal za následok, že strechy by zasahovala až do okna, čo samozrejme nechceme. Avšak iba 60 cm široký okap pri dome nám nestači na to, aby sme napríklad prekryli strechou prístupový chodník.

    Krov z väzníkov ponúka ideálne riešenie okapu. Pri šírke aj 1 meter štablon netieni okná a nieje viditeľný z okien domu. To je dosiahnuté tým, spodná vodorovná pásnica väzníka prebieha smerom von vodorovne a nie šikmo. Okapové žľaby sú preto vyššie nad oknami a my získavame viac svetla do domu a zároveň širšie prekrytie chodníka. Konštrukcia väzníka je zároveň nosnou konštrukciou pre podbitie strechy, ktoré je potom rýchlejšie a lacnejšie spravené.

    Pri tradičnom krove je podbitie strechy komplikovanejšie a pracnejšie kvôli nutnosti vytvárania kastlíkov. Tieto kastlíky pri tradičných krovoch často vyzerajú nevkusne a škaredo.

  • 5. Dôvod prečo si vybrať krov zhotovený z väzníkov.

    Obmedzenie prestojov spôsobených nepriaznivým počasím pri výstavbe strechy.

    Asi si poviete, že počasie nemôžme predsa ovplyvniť. To je jasné.

    Väzníkový krov je prefabrikovaný výrobok. Vyrába sa v hale za každého počasia a už vyrobený krov smeruje k zákazníkovi na špeciálnom aute so žeriavom. Samotná montáž väzníkovéhokrovu je potom rýchlejšia. Samozrejme počas montáže väzníkov je potrebné optimálne počasie. Výrobu väzníkového krovu je možné naplánovať dopredu. Naši klienti si často rezervujú výrobný týždeň aj niekoľko mesiacov dopredu. Týmto spôsobom sa dá predísť nežiadúcemu omeškaniu stavby.

  • 6. Dôvod prečo si vybrať krov zhotovený z väzníkov.

    Úspora času a peňazí investora vďaka väzníkom.

    Ak máte vo vašom projekte stavby nakreslený tradičný krov, vôbec to nevadí. Naše projektové oddelenie vám zdarma navrhne väzníkový krov podľa vašej požiadavky a situácie.
    Montáž konštrukcie väzníkovej strechy na dom trvá približne jeden až dva dni podľa zložitosti tvaru väzníkov. Oproti klasickému krovu, kde to trvá niekoľko dní je to "závratná" rýchlosť. Chcete bývať vo svojom dome skôr, alebo až potom? Väzníkový krov sa montuje kratšie a preto je výhodnejší. Na väzníky sa spotrebuje menej dreva, čo má tiež vplyv na cenu. Strechári a pokrývači strávia na streche menej času a preto účtujú menej peňazí. Užšie murivo je samozrejme lacnejšie ako nosné. Takto by sme mohli pokračovať ďalej.